10. април 2007.

DRUGI PIŠU: Radovi na Ledinačkom jezeru; Uprava za zaštitu životne sredine, Beograd, 31. oktobar 2006. (SIC.)

Površinski kop tehničko građevinskog kamena trahita, "Srebro", nalazi se na severnim padinama Fruške gore. Teritorijalno pripada opštinama Beočin i Novi Sad.

Odobrenje za eksploataciju kamena trenutno poseduje A.D. "Alas - Rakovac", rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike od 17. aprila 2002. Prema overenim bilansnim rezervama iz 2001. godine, ovo preduzeće može da vrši eksploataciju tehničko građevinskog kamena u narednih 12 godina.

Međutim, zbog prestanka rada kamenoloma 1999. godine došlo je do potapanja dubinskog dela kopa (ne ispumpavanjem vode) i stvaranja tzv. "Ledinačkog jezera" na površini od oko 12 ha sa prosečnom dubinom oko 25 metara. Ovo znači da jezero ne predstavlja bilo kakav prirodni fenomen, niti planski i/ili namenski izgrađen hidrotehnički objekat, već potopljeni dubinski deo površinskog kopa, sa strmim odsecima bivših eksploatacionih etaža i nesigurnom nasutom branom, koja krije mnogobrojne opasnosti za potencijalne korisnike, pa i za samo naselje Stari Ledinci, Beočin. Od 1999. do 2002. godine, potpuno je prestala briga o Ledinačkom jezeru – demontirane su pumpe i creva za ispumpavanje vode.

Juna 2002. godine, Vodoprivredna inspekcija je izdala rešenje da se odmah pristupi ispumpavanju vode, zbog mogućeg akcidenta, povećanjem nivoa vode. Od 1. maja 1999.godine do 17. aprila 2003. godine, nivo vode se podizao u proseku za 6 metara/godini, što je po proceni moglo da dovede do prelivanja vode preko tzv. brane – pregrade i do potapanja naselja nizvodno od brane.

S obzirom da se nije postupilo po prvom rešenju, Vodoprivredna inspekcija je izdala drugo rešenje 30. juna 2006. godine. Drugim rešenjem je pored ispumpavanja, naloženo da se od ovlašćene Projektantske organizacije izda trajno rešenje, kojim bi se onemogućilo veliko akumuliranje vode i sprečio akcident.

Nakon akcidenta, koji se dogodio juna 2006. godine - kada se na kupače obrušila stenska masa na divljoj plaži jezera, odreagovala je Uprava za zaštitu životne sredine Ministarstva nauke i zaštite životne sredine.

U skladu sa članom 16. i 17. Zakona o zaštiti životne sredine, Republički inspektori za zaštitu životne sredine, izvršili su dva inspekcijska pregleda i doneli hitno rešenje o ispumpavanju vode i izradi projekta za trajno rešenje sanacije objekta. Tom prilikom, konstatovano je da je nivo jezera dostigao visinu pregrade, što je izazvalo povećano proceđivanje vode kroz pregradu i formiranje zabarenih delova sa prisutnom barskom vegetacijom.

U skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine i pratećim zakonima, Zavod za zaštitu prirode Srbije, izdao je mišljenje, kao sastavni deo projekta rekultivacije. U mišljenju se navodi, da se u prvom stepenu zaštite zabranjuje dalja eksploatacija mineralnih sirovina i otvaranje novih pozajmišta, kao i izvođenje rudarskih, šumarskih, vodoprivrednih i drugih radova, kojim bi se narušile prirodne odlike okruženja kopa. U drugom stepenu zaštite, pored biološke rekultivacije, dozvoljena je prenamena prostora, uređenjem kupališta sa plažom sportsko – rekreativnog sadržaja.Republički inspektori za zaštitu životne sredine, kontrolom izdatog rešenja, konstatovali su dana 20. oktobra 2006. godine, da je A.D "Alas - Rakovac" postupio po rešenju i započeo pripremne radove, iskopom rovova i postavljanjem cevi za ispumpavanje.

Preuzeto sa sajta Ministarstva nauke i životne sredine Republike Srbije – Uprava za zaštitu životne sredine, Beograd, 31. oktobar 2006.

http://www.ekoserb.sr.gov.yu/informacije/arhiva2.php

Sačuvajmo Ledinačko jezero!

Sačuvajmo Ledinačko jezero!
Ledinačko jezero | photo: R.Delić

Obezbedjenje Ledinackog jezera, 25. april 2007. godine

Obezbedjenje Ledinackog jezera, 25. april 2007. godine
Obezbedjenje Ledinackog jezera